Oscars-1200-1026x684

Find out which of your favourite stars took home some big awards at the 2014 Oscars!

**WINNERS ARE IN BOLD**

 

BEST PICTURE
American Hustle
Captain Phillips
Dallas Buyers Club
Gravity
Her
Nebraska
Philomena
12 Years a Slave – WINNER
The Wolf of Wall Street

 

BEST DIRECTOR
Alfonso Cuarón, Gravity – WINNER
Steve McQueen, 12 Years a Slave
Alexander Payne, Nebraska
David O. Russell, American Hustle
Martin Scorsese, The Wolf of Wall Street

 

BEST ACTOR
Christian Bale, American Hustle
Bruce Dern, Nebraska
Leonardo DiCaprio, The Wolf of Wall Street
Chiwetel Ejiofor, 12 Years a Slave
Matthew McConaughey, Dallas Buyers Club – WINNER

 

BEST ACTRESS
Amy Adams, American Hustle
Cate Blanchett, Blue Jasmine – WINNER
Sandra Bullock, Gravity
Judi Dench, Philomena
Meryl Streep, August: Osage County

 

BEST SUPPORTING ACTOR
Barkhad Abdi, Captain Phillips
Bradley Cooper, American Hustle
Michael Fassbender, 12 Years a Slave
Jonah Hill, The Wolf of Wall Street
Jared Leto, Dallas Buyers Club – WINNER

 

BEST SUPPORTING ACTRESS
Sally Hawkins, Blue Jasmine
Jennifer Lawrence, American Hustle
Lupita Nyong’o – 12 Years A Slave – WINNER
Julia Roberts, August: Osage County
June Squibb, Nebraska

 

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
David O. Russell and Eric Warren Singer, American Hustle
Woody Allen, Blue Jasmine
Craig Borten and Melisa Wallack, Dallas Buyers Club
Spike Jonze, Her – WINNER
Bob Nelson, Nebraska

 

BEST ADAPTED SCREENPLAY
Richard Linklater, Julie Delpy and Ethan Hawke, Before Midnight
Billy Ray, Captain Philips
Steve Coogan and Jeff Pope, Philomena
John Ridley, 12 Years a Slave – WINNER
Terence Winter, The Wolf of Wall Street

 

BEST ANIMATED FEATURE
The Croods
Despicable Me 2
Ernest
& Celestine
Frozen – WINNER
The Wind Rises

 

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
The Broken Circle Breakdown
(Belgium)
The Great Beauty
(Italy) – WINNER
The Hunt
(Denmark)
The Missing Picture
(Cambodia)
Omar
(Palestine)

 

BEST DOCUMENTARY – FEATURE
The Act of Killing
Cutie and the Boxer
Dirty Wars
The Square
20 Feet From Stardom – WINNER

 

BEST ORIGINAL SONG
“Alone Not Alone,” Alone Yet Not Alone –
“Happy,” Despicable Me 2 – Music and Lyric by Pharrell Williams
“Let It Go,” Frozen – Music and Lyric by Kristen Anderson-Lopez and Robert Lopez – WINNER
“The Moon Song,” Her – Music by Karen O; Lyric by Karen O and Spike Jonze
“Ordinary Love,” Mandela: Long Walk to Freedom – Music by Paul Hewson, Dave Evans, Adam Clayton and Larry Mullen; Lyric by Paul Hewson

 

BEST CINEMATOGRAPHY
Philippe Le Sourd, The Grandmaster
Emmanuel Lubezki, Gravity – WINNER
Bruno Delbonnel, Inside Llewyn Davis
Phedon Papamichael, Nebraska
Roger A. Deakins, Prisoners

 

BEST COSTUME DESIGN
Michael Wilkinson, American Hustle
William Chang Suk Ping, The Grandmaster
Catherine Martin, The Great Gatsby – WINNER
Michael O’Connor, The Invisible Woman
Patricia Norris, 12 Years a Slave

 

BEST DOCUMENTARY – SHORT SUBJECT
CaveDigger
Facing Fear
Karama Has No Walls
The Lady in Number 6: Music Saved My Life – WINNER
Prison Terminal: The Last Days of Private Jack Hall

 

BEST FILM EDITING
Jay Cassidy, Crispin Struthers and Alan Baumgarten, American Hustle
Christopher Rouse, Captain Phillips
John Mac McMurphy and Martin Pensa, Dallas Buyers Club
Alfonso Cuarón and Mark Sanger, Gravity – WINNER
Joe Walker, 12 Years a Slave

 

BEST MAKEUP AND HAIRSTYLING
Adruitha Lee and Robin Mathew, Dallas Buyers Club – WINNER
Stephen Prouty, Jackass Presents: Bad Grandpa
Joel Harlow and Gloria Pasqua-Casny, The Lone Ranger

 

BEST ORIGINAL SCORE
John Williams, The Book Thief
Steven Price, Gravity – WINNER
William Butler and Owen Pallett, Her
Alexandre Desplat, Philomena
Thomas Newman, Saving Mr. Banks

 

BEST PRODUCTION DESIGN
Judy Becker (Production Design) and Heather Loeffler (Set Decoration), American Hustle
Andy Nicholson (Production Design); Rosie Goodwin and Joanne Woollard (Set Decoration), Gravity
Catherine Martin (Production Design) and Beverley Dunn (Set Decoration), The Great Gatsby – WINNER
K.K. Barrett (Production Design) and Gene Serdena (Set Decoration), Her
Adam Stockhausen (Production Design) and Alice Baker (Set Decoration), 12 Years a Slave

 

BEST SHORT FILM – ANIMATED
Feral
Get a Horse!
Mr. Hublot – WINNER
Possessions
Room on the Broom

 

BEST SHORT FILM – LIVE ACTION
Aquel No Era Yo (That Wasn’t Me)
, Esteban Crespo
Avant Que De Tout Perdre (Just Before Losing Everything)
, Xavier Legrand and Alexandre Gavras
Helium
, Anders Walter and Kim Magnusson – WINNER
Pitääkö Mun Kaikki Hoitaa? (Do I Have to Take Care of Everything?)
, Selma Vilhunen and Kirsikka Saari
The Voorman Problem
, Mark Gill and Baldwin Li

 

BEST SOUND EDITING
Steve Boeddeker and Richard Hymns, All Is Lost
Oliver Tarney, Captain Phillips
Glenn Freemantle, Gravity – WINNER
Brent Burge, The Hobbit: The Desolation of Smaug
Wylie Stateman, Lone Survivor

 

BEST SOUND MIXING
Chris Burdon, Mark Taylor, Mike Prestwood Smith and Chris Munro, Captain Phillips
“Gravity” Skip Lievsay, Niv Adiri, Christopher Benstead and Chris Munro, Gravity – WINNER
Christopher Boyes, Michael Hedges, Michael Semanick and Tony Johnson, The Hobbit: The Desolation of Smaug
Skip Lievsay, Greg Orloff and Peter F. Kurland, Inside Llewyn Davis
Andy Koyama, Beau Borders and David Brownlow, Lone Survivor

 

BEST VISUAL EFFECTS
Tim Webber, Chris Lawrence, Dave Shirk and Neil Corbould, Gravity – WINNER
Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton and Eric Reynolds, The Hobbit: The Desolation of Smaug
Christopher Townsend, Guy Williams, Erik Nash and Dan Sudick, Iron Man 3
Tim Alexander, Gary Brozenich, Edson Williams and John Frazier, The Lone Ranger
Roger Guyett, Patrick Tubach, Ben Grossmann and Burt Dalton, Star Trek Into Darkness