winners

Check out the full list of winners from music’s biggest night, the 2014 Grammys!

 

**WINNERS ARE IN BOLD**

 

GENERAL

Album Of The Year:
“The Blessed Unrest” — Sara Bareilles
“Random Access Memories” — Daft Punk – WINNER
“Good Kid, M.A.A.D City” — Kendrick Lamar
“The Heist” — Macklemore & Ryan Lewis
“Red” — Taylor Swift

Record Of The Year:
“Get Lucky” — Daft Punk & Pharrell Williams – WINNER
“Radioactive” — Imagine Dragons
“Royals” — Lorde
“Locked Out Of Heaven” — Bruno Mars
“Blurred Lines” — Robin Thicke Featuring T.I. & Pharrell Williams

Song Of The Year:
“Just Give Me A Reason” — Jeff Bhasker, Pink & Nate Ruess, songwriters (Pink Featuring Nate Ruess)
“Locked Out Of Heaven” — Philip Lawrence, Ari Levine & Bruno Mars, songwriters (Bruno Mars)
“Roar” — Lukasz Gottwald, Max Martin, Bonnie McKee, Katy Perry & Henry Walter, songwriters (Katy Perry)
“Royals” — Joel Little & Ella Yelich O’Connor, songwriters (Lorde) -WINNER
“Same Love” — Ben Haggerty, Mary Lambert & Ryan Lewis, songwriters (Macklemore & Ryan Lewis Featuring Mary Lambert)

Best New Artist:
James Blake
Kendrick Lamar
Macklemore & Ryan Lewis – WINNER
Kacey Musgraves
Ed Sheeran

 

POP

Best Pop Solo Performance:
“Brave” — Sara Bareilles
“Royals” — Lorde -WINNER
“When I Was Your Man” — Bruno Mars
“Roar” — Katy Perry
“Mirrors” — Justin Timberlake

Best Pop Duo/Group Performance:
“Get Lucky” — Daft Punk & Pharrell Williams -WINNER
“Just Give Me A Reason” — Pink Featuring Nate Ruess
“Stay” — Rihanna Featuring Mikky Ekko
“Blurred Lines” — Robin Thicke Featuring T.I. & Pharrell Williams
“Suit & Tie” — Justin Timberlake & Jay Z

Best Pop Vocal Album:
“Paradise” — Lana Del Rey
“Pure Heroine” — Lorde
“Unorthodox Jukebox” — Bruno Mars – WINNER
“Blurred Lines” — Robin Thicke
“The 20/20 Experience – The Complete Experience” — Justin Timberlake

Best Pop Instrumental Album:
“Steppin’ Out” — Herb Alpert - WINNER
“The Beat” — Boney James
“Handpicked” — Earl Klugh
“Summer Horns” — Dave Koz, Gerald Albright, Mindi Abair & Richard Elliot
“Hacienda” — Jeff Lorber Fusion

Best Traditional Pop Vocal Album
“Viva Duets” — Tony Bennett & Various Artists
“To Be Loved” — Michael Bublé -WINNER
“The Standards” — Gloria Estefan
“Cee Lo’s Magic Moment” — Cee Lo Green
“Now” — Dionne Warwick

 

DANCE

Best Dance/Electronica Album:
Random Access Memories — Daft PunkWINNER
Settle — Disclosure
18 Months — Calvin Harris
Atmosphere — Kaskade
A Color Map Of The Sun — Pretty Lights

Best Dance Recording
“Need U (100%)” — Duke Dumont Featuring A*M*E & MNEK
“Sweet Nothing” — Calvin Harris Featuring Florence Welch
“Atmosphere” — Kaskade
“This Is What It Feels Like” — Armin Van Buuren Featuring Trevor Guthrie
“Clarity” — Zedd Featuring Foxes – WINNER

 

ROCK

Best Rock Performance:
“Always Alright” — Alabama Shakes
“The Stars (Are Out Tonight)” — David Bowie
“Radioactive” — Imagine Dragons – WINNER
“Kashmir” (Live) — Led Zeppelin
“My God Is The Sun” — Queens Of The Stone Age
“I’m Shakin’” — Jack White

Best Rock Album:
“13″ — Black Sabbath
“The Next Day” — David Bowie
“Mechanical Bull” — Kings Of Leon
“Celebration Day” — Led Zeppelin – WINNER
“…Like Clockwork” — Queens Of The Stone Age
“Psychedelic Pill” — Neil Young With Crazy Horse

Best Metal Performance
“T.N.T.” — Anthrax
“God Is Dead?” — Black Sabbath – WINNER
“The Enemy Inside” — Dream Theater
“In Due Time” — Killswitch Engage
“Room 24″ — Volbeat Featuring King Diamond

Best Rock Song
“Ain’t Messin ‘Round” — Gary Clark Jr., songwriter (Gary Clark Jr.)
“Cut Me Some Slack” — Dave Grohl, Paul McCartney, Krist Novoselic & Pat Smear, songwriters (Paul McCartney, Dave Grohl, Krist Novoselic, Pat Smear) – WINNER
“Doom And Gloom” — Mick Jagger & Keith Richards, songwriters (The Rolling Stones)
“God Is Dead?” — Geezer Butler, Tony Iommi & Ozzy Osbourne, songwriters (Black Sabbath)
“Panic Station” — Matthew Bellamy, songwriter (Muse)

 

ALTERNATIVE

Best Alternative Music Album
“The Worse Things Get, The Harder I Fight, The Harder I Fight, The More I Love You” — Neko Case
“Trouble Will Find Me” — The National
“Hesitation Marks” — Nine Inch Nails
“Lonerism” — Tame Impala
“Modern Vampires Of The City” — Vampire Weekend – WINNER

 

R&B

Best R&B Performance:
“Love And War” — Tamar Braxton
“Best Of Me” — Anthony Hamilton
“Nakamarra” — Hiatus Kaiyote Featuring Q-Tip
“How Many Drinks?” — Miguel Featuring Kendrick Lamar
 -Snarky Puppy With Lalah Hathaway – WINNER

Best Urban Contemporary Album:
“Love And War” — Tamar Braxton
“Side Effects Of You” — Fantasia
“One: In The Chamber” — Salaam Remi
 ”Unapologetic” – Rihanna – WINNER
“New York: A Love Story” — Mack Wilds

Best R&B Album:
R&B Divas — Faith Evans
Girl On Fire — Alicia Keys – WINNER
Love In The Future — John Legend
Better — Chrisette MicheleThree Kings — TGT

Best Traditional R&B Performance
“Please Come Home — Gary Clark Jr. – WINNER
“Get It Right” — Fantasia
“Quiet Fire” — Maysa
“Hey Laura” — Gregory Porter
“Yesterday” — Ryan Shaw

Best R&B Song (A Songwriters Award)
“Best Of Me” — Anthony Hamilton & Jairus Mozee, songwriters (Anthony Hamilton)
“Love And War” — Tamar Braxton, Darhyl Camper, Jr., LaShawn Daniels & Makeba Riddick, songwriters (Tamar Braxton)
“Only One” — PJ Morton, songwriter (PJ Morton Featuring Stevie Wonder)
“Pusher Love Girl” — James Fauntleroy, Jerome Harmon, Timothy Mosley & Justin Timberlake, songwriters (Justin Timberlake) – WINNER
“Without Me” — Fantasia Barrino, Missy Elliott, Al Sherrod Lambert, Harmony Samuels & Kyle Stewart, songwriters (Fantasia Featuring Kelly Rowland & Missy Elliot)

 

RAP

Best Rap Performance:
“Started From The Bottom” — Drake
“Berzerk” — Eminem
“Tom Ford” — Jay Z
“Swimming Pools (Drank)” — Kendrick Lamar
“Thrift Shop” — Macklemore & Ryan Lewis Featuring Wanz – WINNER

Best Rap/Sung Collaboration:
“Power Trip” — J.Cole Featuring Miguel
“Part II (On The Run)” — Jay Z Featuring Beyoncé
“Holy Grail” — Jay Z Featuring Justin Timberlake – WINNER
“Now Or Never” — Kendrick Lamar Featuring Mary J. Blige
“Remember You” — Wiz Khalifa Featuring The Weeknd

Best Rap Album:
Nothing Was The Same — Drake
Magna Carta…Holy Grail — Jay Z
Good Kid, M.A.A.D City — Kendrick Lamar
The Heist — Macklemore & Ryan Lewis -WINNER
Yeezus — Kanye West

Best Rap Song
“F***in’ Problems” — Tauheed Epps, Aubrey Graham, Kendrick Lamar, Rakim Mayers & Noah Shebib, songwriters (ASAP Rocky Featuring Drake, 2 Chainz & Kendrick Lamar)
“Holy Grail” — Shawn Carter, Terius Nash, J. Harmon, Timothy Mosley, Justin Timberlake & Ernest Wilson, songwriters (Kurt Cobain, Dave Grohl & Krist Novoselic, songwriters) (Jay Z Featuring Justin Timberlake)
“New Slaves” — Christopher Breaux, Ben Bronfman, Mike Dean, Louis Johnson, Malik Jones, Elon Rutberg, Sakiya Sandifer, Che Smith, Kanye West & Cydell Young, songwriters (Anna Adamis & Gabor Presser, songwriters) (Kanye West)
“Started From The Bottom” — W. Coleman, Aubrey Graham & Noah Shebib, songwriters (Bruno Sanfilippo, songwriter) (Drake)
“Thrift Shop” — Ben Haggerty & Ryan Lewis, songwriters (Macklemore & Ryan Lewis Featuring Wanz) – WINNER

 

COUNTRY MUSIC

Best Country Solo Performance:
“I Drive Your Truck” — Lee Brice
“I Want Crazy” — Hunter Hayes
“Mama’s Broken Heart” — Miranda Lambert
“Wagon Wheel” — Darius Rucker – WINNER
“Mine Would Be You” — Blake Shelton

Best Country Album:
Night Train — Jason Aldean
Two Lanes Of Freedom — Tim McGraw
Same Trailer Different Park — Kacey Musgraves – WINNER
Based On A True Story — Blake Shelton
Red — Taylor Swift

Best Country Duo/Group Performance
“From This Valley” — The Civil Wars – WINNER
“Don’t Rush” — Kelly Clarkson Featuring Vince Gill
“Your Side Of The Bed” — Little Big Town
“Highway Don’t Care” — Tim McGraw, Taylor Swift & Keith Urban
“You Can’t Make Old Friends” — Kenny Rogers With Dolly Parton

Best Country Song (A Songwriters Award)
“Begin Again” — Taylor Swift, songwriter (Taylor Swift)
“I Drive Your Truck” — Jessi Alexander, Connie Harrington & Jimmy Yeary, songwriters (Lee Brice)
“Mama’s Broken Heart” — Brandy Clark, Shane McAnally & Kacey Musgraves, songwriters (Miranda Lambert)
“Merry Go ‘Round” — Shane McAnally, Kacey Musgraves & Josh Osborne, songwriters (Kacey Musgraves) – WINNER
“Mine Would Be You” — Jessi Alexander, Connie Harrington & Deric Ruttan, songwriters (Blake Shelton)

 

NEW AGE

Best New Age Album
“Lux” — Brian Eno
“Illumination” — Peter Kater
“Final Call” — Kitaro
“Awakening The Fire” — R. Carlos Nakai & Will Clipman
“Love’s River” — Laura Sullivan – WINNER

 

JAZZ

Best Jazz Instrumental Album:
Guided Tour — The New Gary Burton Quartet
Money Jungle: Provocative In Blue — Terri Lyne Carrington - WINNER
Life Forum — Gerald Clayton
Pushing The World Away — Kenny Garrett
Out Here — Christian McBride Trio

Best Improvised Jazz Solo
“Don’t Run” — Terence Blanchard, soloist
“Song For Maura” — Paquito D’Rivera, soloist
“Song Without Words #4: Duet” — Fred Hersch, soloist
“Stadium Jazz” — Donny McCaslin, soloist
“Orbits” — Wayne Shorter, soloist – WINNER

Best Jazz Vocal Album
“The World According To Andy Bey” — Andy Bey
“Attachments” — Lorraine Feather
“Liquid Spirit” — Gregory PorterWINNER
“WomanChild” — Cécile McLorin Salvant
“After Blue” — Tierney Sutton

Best Large Jazz Ensemble Album
“Brooklyn Babylon” — Darcy James Argue’s Secret Society
“Night In Calisia” — Randy Brecker, Włodek Pawlik Trio & Kalisz PhilharmonicWINNER
“Wild Beauty” — Brussels Jazz Orchestra Featuring Joe Lovano
“March Sublime” — Alan Ferber
“Intrada” — Dave Slonaker Big Band

Best Latin Jazz Album
“La Noche Más Larga” — Buika
“Song For Maura” — Paquito D’Rivera And Trio Corrente WINNER
“Yo” — Roberto Fonseca
“Eggūn” — Omar Sosa
“Latin Jazz-Jazz Latin” — Wayne Wallace Latin Jazz Quintet

 

GOSPEL/CONTEMPORARY CHRISTIAN MUSIC

Best Gospel Album:
Grace (Live) — Tasha Cobbs
Best For Last: 20 Year Celebration Vol. 1 — Donald Lawrence
Best Days Yet — Bishop Paul S. Morton
God Chaser (Live) — William Murphy
Greater Than (Live) — Tye Tribbett -WINNER

Best Gospel/Contemporary Christian Music Performance
“Break Every Chain [Live]” –Tasha Cobbs - WINNER
“Hurricane” — Natalie Grant
“Lord, I Need You” — Matt Maher
“Overcomer” — Mandisa
“If He Did It Before… Same God [Live]” — Tye Tribbett -

Best Gospel Song
“Have Your Way” — Calvin Frazier & Deitrick Haddon, songwriters (Deitrick Haddon)
“If He Did It Before… Same God [Live]” — Tye Tribbett, songwriter (Tye Tribbett) - WINNER
“If I Believe” — Wirlie Morris, Michael Paran, Charlie Wilson & Mahin Wilson, songwriters (Charlie Wilson)
“A Little More Jesus” — Erica Campbell, Tina Campbell & Warryn Campbell, songwriters (Erica Campbell)
“Still” — Percy Bady, songwriter (Percy Bady Featuring Lowell Pye)

Best Contemporary Christian Music Song
“Hurricane” — Matt Bronleewe, Natalie Grant & Cindy Morgan, songwriters (Natalie Grant)
“Love Take Me Over” — Steven Curtis Chapman, songwriter (Steven Curtis Chapman)
“Overcomer” — David Garcia, Ben Glover & Christopher Stevens, songwriters (Mandisa) - WINNER
“Speak Life” — Toby McKeehan, Jamie Moore & Ryan Stevenson, songwriters (Tobymac)
“Whom Shall I Fear (God Of Angel Armies)” — Ed Cash, Scott Cash & Chris Tomlin, songwriters (Chris Tomlin)

Best Contemporary Christian Music Album
“We Won’t Be Shaken” — Building 429
“All The People Said Amen [Live]” — Matt Maher
“Overcomer” — Mandisa -WINNER
“Your Grace Finds Me (Live)” — Matt Redman
“Burning Lights” Chris Tomlin

 

LATIN

Best Latin Pop Album
“Faith, Hope Y Amor” — Frankie J
“Viajero Frecuente” — Ricardo Montaner
“Vida” — Draco RosaWINNER
“Syntek” — Aleks Syntek
“12 Historias” — Tommy Torres

Best Latin Rock, Urban or Alternative Album
“El Objeto Antes Llamado Disco” — Café Tacvba
“Ojo Por Ojo” — El Tri
“Chances” — Illya Kuryaki And The Valderramas
“Treinta Días” — La Santa Cecilia -WINNER
“Repeat After Me” — Los Amigos Invisibles

Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano)
“El Free” — Banda Los Recoditos
“En Peligro De Extinción” — Intocable
“A Mi Manera” — Mariachi Divas De Cindy Shea -WINNER
“Romeo Y Su Nieta” — Paquita La Del Barrio
“13 Celebrando El 13″ — Joan Sebastian

Best Tropical Latin Album:
3.0 — Marc Anthony
Como Te Voy A Olvidar — Los Angeles Azules
Pacific Mambo Orchestra — Pacific Mambo Orchestra -WINNER
Sergio George Presents Salsa Giants — Various Artists
Corazón Profundo — Carlos Vives

 

AMERICAN ROOTS

Best Americana Album:
Old Yellow Moon — Emmylou Harris & Rodney Crowell” – WINNER
Love Has Come For You — Steve Martin & Edie Brickell
Buddy And Jim — Buddy Miller And Jim Lauderdale
One True Vine — Mavis Staples
Songbook — Allen Toussaint

Best Bluegrass Album
“It’s Just A Road” — The Boxcars
“Brothers Of The Highway” — Dailey & Vincent
“This World Oft Can Be” — Della Mae
“Three Chords And The Truth” — James King
“The Streets Of Baltimore” — Del McCoury Band – WINNER

Best Blues Album
“Remembering Little Walter” — Billy Boy Arnold, Charlie Musselwhite, Mark Hummel, Sugar Ray Norcia & James Harman
“Cotton Mouth Man” — James Cotton
“Get Up!” — Ben Harper With Charlie Musselwhite – WINNER
“Seesaw” — Beth Hart & Joe Bonamassa
“Down In Louisiana” — Bobby Rush

Best Folk Album
“My Favorite Picture Of You” — Guy Clark – WINNER
“Sweetheart Of The Sun” — The Greencards
“Build Me Up From Bones” — Sarah Jarosz
“The Ash & Clay” — The Milk Carton Kids
“They All Played For Us: Arhoolie Records 50th Anniversary Celebration” — (Various Artists) Chris Strachwitz, producer

Best Regional Roots Music Album
“The Life & Times Of…The Hot 8 Brass Band” — Hot 8 Brass Band
“Hula Ku’i” — Kahulanui
“Le Fou” — Zachary Richard
“Dockside Sessions” — Terrance Simien & The Zydeco Experience – WINNER
“Apache Blessing & Crown Dance Songs” — Joe Tohonnie Jr.

 

REGGAE

Best Reggae Album
“One Love, One Life” — Beres Hammond
“Ziggy Marley In Concert” — Ziggy Marley-WINNER
“The Messiah” — Sizzla
“Reggae Connection” — Sly & Robbie And The Jam Masters
“Reincarnated” — Snoop Lion

 

WORLD MUSIC

Best World Music Album
“Savor Flamenco” — Gipsy KingsWINNER
“No Place For My Dream” — Femi Kuti
“Live: Singing For Peace Around The World” — Ladysmith Black Mambazo- WINNER
“The Living Room Sessions Part 2″ — Ravi Shankar

 

CHILDREN’S

Best Children’s Album
“Blue Clouds” Elizabeth Mitchell & You Are My Flower
“The Mighty Sky” — Beth Nielsen Chapman
“Recess” — Justin Roberts
“Singing Our Way Through: Songs For The World’s Bravest Kids” — Alastair Moock & Friends
“Throw A Penny In The Wishing Well” — Jennifer Gasoi -WINNER

 

SPOKEN WORD

Best Spoken Word Album
“America Again: Re-becoming The Greatness We Never Weren’t” — Stephen ColbertWINNER
“Carrie And Me” — Carol Burnett
“Let’s Explore Diabetes With Owls” — David Sedaris
“Still Foolin’ ‘Em” — Billy Crystal
“The Storm King” — Pete Seeger

 

COMEDY

Best Comedy Album:
“Calm Down Gurrl” — Kathy Griffin – WINNER
“I’m Here To Help” — Craig Ferguson
“A Little Unprofessional” — Ron White
“Live” — Tig Notaro
“That’s What I’m Talkin’ About” — Bob Saget

 

MUSICAL THEATER

Best Musical Theater Album

“Kinky Boots” – WINNER
“Matilda: The Musical”
“Motown The Musical”

 

MUSIC FOR VISUAL MEDIA

Best Compilation Soundtrack For Visual Media
Django Unchained
The Great Gatsby (Deluxe Edition)
Les Misérables (Deluxe Edition)
Muscle Shoals
Sound City: Real To Reel – WINNER

Best Score Soundtrack For Visual Media
Argo — Alexandre Desplat, composer
The Great Gatsby — Craig Armstrong, composer
Life Of Pi — Mychael Danna, composer
Lincoln — John Williams, composer
Skyfall — Thomas Newman, composer - WINNER
Zero Dark Thirty — Alexandre Desplat, composer

Best Song Written For Visual Media
“Atlas” from “The Hunger Games: Catching Fire” — Guy Berryman, Jonny Buckland, Will Champion & Chris Martin, songwriters (Coldplay)
“Silver Lining” from “Silver Linings Playbook” — Diane Warren, songwriter (Jessie J)
“Skyfall” from “Skyfall”– Adele Adkins & Paul Epworth, songwriters (Adele) - WINNER
“We Both Know” from “Safe Haven” — Colbie Caillat & Gavin DeGraw, songwriters (Colbie Caillat Featuring Gavin DeGraw)
“Young And Beautiful” from “The Great Gatsby” –Lana Del Rey & Rick Nowels, songwriters (Lana Del Rey)
“You’ve Got Time” from Orange Is The New Black — Regina Spektor, songwriter (Regina Spektor)

 

COMPOSING/ARRANGING

Best Instrumental Composition
Bound Away — Chuck Owen, composer (Chuck Owen & The Jazz Surge)
California Pictures For String Quartet — Gordon Goodwin, composer (Quartet San Francisco)
Koko On The Boulevard — Scott Healy, composer (Scott Healy Ensemble)
Pensamientos For Solo Alto Saxophone And Chamber Orchestra — Clare Fischer, composer (The Clare Fischer Orchestra)WINNER
String Quartet No. 1: Funky Diversion In Three Parts — Vince Mendoza, composer (Quartet San Francisco)

Best Instrumental Arrangement
Invitation — Kim Richmond, arranger (The Kim Richmond Concert Jazz Orchestra)
On Green Dolphin Street– Gordon Goodwin, arranger (Gordon Goodwin’s Big Phat Band)WINNER
Side Hikes – A Ridge Away — Chuck Owen, arranger (Chuck Owen & The Jazz Surge)
Skylark — Nan Schwartz, arranger (Amy Dickson)
Wild Beauty — Gil Goldstein, arranger (Brussels Jazz Orchestra Featuring Joe Lovano)

Best Instrumental Arrangement Accompanying Vocalist(s)
La Vida Nos Espera — Nan Schwartz, arranger (Gian Marco)
Let’s Fall In Love
The Moon’s A Harsh Mistress — John Hollenbeck, arranger (John Hollenbeck)
Swing Low — Gil Goldstein, arranger (Bobby McFerrin & Esperanza Spalding) -WINNER
What A Wonderful World — Shelly Berg, arranger (Gloria Estefan)

 

PACKAGE

Best Recording Package
Automatic Music Can Be Fun — Mike Brown, Zac Decamp, Brian Grunert & Annie Stoll, art directors (Geneseo)
Long Night Moon — Sarah Dodds & Shauna Dodds, art directors (Reckless Kelly)WINNER
Magna Carta…Holy Grail — Brian Roettinger, art director (Jay Z)
Metallica Through The Never — Bruce Duckworth, Sarah Moffat & David Turner, art directors (Metallica)
The Next Day — Jonathan Barnbrook, art director (David Bowie)

Best Boxed Or Special Limited Edition Package
The Brussels Affair — Charles Dooher & Scott Sandler, art directors (The Rolling Stones)
How Do You Do (Limited Edition Box Set) — Mayer Hawthorne, art director (Mayer Hawthorne)
The Road To Red Rocks (Special Edition) — Ross Stirling, art director (Mumford & Sons)
The Smith Tapes — Masaki Koike, art director (Various Artists)
Wings Over America (Deluxe Edition) — Simon Earith & James Musgrave, art directors (Paul McCartney And Wings) – WINNER

 

NOTES

Best Album Notes
Afro Blue Impressions (Remastered & Expanded) — Neil Tesser, album notes writer (John Coltrane)WINNER
Call It Art 1964-1965 — Ben Young, album notes writer (New York Art Quartet)
Electric Music For The Mind & Body — Alec Palao, album notes writer (Country Joe & The Fish)
Stravinsky: Le Sacre Du Printemps — Jonathan Cott, album notes writer (Leonard Bernstein & New York Philharmonic)
360 Sound: The Columbia Records Story — Sean Wilentz, album notes writer (Various Artists)
Work Hard, Play Hard, Pray Hard: Hard Time, Good Time & End Time Music, 1923-1936 — Nathan Salsburg, album notes writer (Various Artists)

 

HISTORICAL

Best Historical Album
Call It Art 1964-1965
Charlie Is My Darling – Ireland 1965 - CO-WINNER
The Complete Sussex And Columbia AlbumsCO-WINNER
Pictures Of Sound: One Thousand Years Of Educed Audio: 980–1980
Wagner: Der Ring Des Nibelungen (Deluxe Edition)

 

PRODUCTION, Non-Classical

Best Engineered Album, Non-Classical
Annie Up — Chuck Ainlay, engineer; Bob Ludwig, mastering engineer (Pistol Annies)
The Blue Room — Helik Hadar & Leslie Ann Jones, engineers; Bernie Grundman, mastering engineer (Madeleine Peyroux)
The Devil Put Dinosaurs Here — Paul Figueroa & Randy Staub, engineers; Ted Jensen, mastering engineer (Alice In Chains)
…Like Clockwork — Joe Barresi & Mark Rankin, engineers; Gavin Lurssen, mastering engineer (Queens Of The Stone Age)
The Moorings — Trina Shoemaker, engineer; Eric Conn, mastering engineer (Andrew Duhon)
Random Access Memories — Peter Franco, Mick Guzauski, Florian Lagatta & Daniel Lerner, engineers; Bob Ludwig, mastering engineer (Daft Punk) – WINNER

Producer Of The Year, Non-Classical
Rob Cavallo
Dr. Luke
Ariel Rechtshaid
Jeff Tweedy
Pharrell Williams – WINNER

Best Remixed Recording, Non-Classical
Days Turn Into Nights (Andy Caldwell Remix) — Andy Caldwell, remixer (Delerium Featuring Michael Logen)
If I Lose Myself (Alesso Vs. OneRepublic) — Alesso, remixer (OneRepublic)
Locked Out Of Heaven (Sultan + Ned Shepard Remix) — Ned Shepard & Sultan, remixers (Bruno Mars)
One Love/People Get Ready (Photek Remix) — Rupert Parkes, remixer (Bob Marley And The Wailers)
Summertime Sadness (Cedric Gervais Remix) — Cedric Gervais, remixer (Lana Del Rey) – WINNER

 

SURROUND SOUND

Best Surround Sound Album
Live Kisses — Al Schmitt, surround mix engineer; Tommy LiPuma, surround producer (Paul McCartney)WINNER
Sailing The Seas Of Cheese (Deluxe Edition) — Les Claypool & Jason Mills, surround mix engineers; Stephen Marcussen, surround mastering engineer; Les Claypool & Jeff Fura, surround producers (Primus)
Signature Sound Opus One — Leslie Ann Jones, surround mix engineer; Michael Romanowski, surround mastering engineer; Herbert Waltl, surround producer (Various Artists)
Sixteen Sunsets — Jim Anderson, surround mix engineer; Darcy Proper, surround mastering engineer; Jim Anderson & Jane Ira Bloom, surround producers (Jane Ira Bloom)
Sprung Rhythm — Daniel Shores, surround mix engineer; Daniel Shores, surround mastering engineer; Dan Merceruio, surround producer (Richard Scerbo & Inscape)

 

FIELD: PRODUCTION, CLASSICAL

Best Engineered Album, Classical
Hymn To The Virgin — Morten Lindberg, engineer (Tone Bianca Sparre Dahl & Schola Cantorum)
La Voie Triomphale — Morten Lindberg, engineer (Ole Kristian Ruud & Staff Band Of The Norwegian Armed Forces)
Roomful Of Teeth — Mark Donahue & Jesse Lewis, engineers (Brad Wells & Roomful Of Teeth)
Vinci: Artaserse — Hans-Martin Renz, Wolfgang Rixius & Ulrich Ruscher, engineers (Diego Fasolis, Philippe Jaroussky, Max Emanuel Cencic, Daniel Behle, Franco Fagioli, Valer Barna-Sabadus, Yuriy Mynenko & Concerto Köln)
Winter Morning Walks — David Frost, Brian Losch & Tim Martyn, engineers; Tim Martyn, mastering engineer (Dawn Upshaw, Maria Schneider, Australian Chamber Orchestra & St. Paul Chamber Orchestra) – WINNER

Producer Of The Year, Classical
Manfred Eicher
David Frost - WINNER
Marina A. Ledin, Victor Ledin
James Mallinson
Jay David Saks

 

CLASSICAL

Best Orchestral Performance
Atterberg: Orchestral Works Vol. 1 — Neeme Järvi, conductor (Gothenburg Symphony Orchestra)
Lutosławski: Symphony No. 1 — Esa-Pekka Salonen, conductor (Los Angeles Philharmonic)
Schumann: Symphony No. 2; Overtures Manfred & Genoveva — Claudio Abbado, conductor (Orchestra Mozart)
Sibelius: Symphonies Nos. 1 & 4 — Osmo Vänskä, conductor (Minnesota Orchestra) - WINNER
Stravinsky: Le Sacre Du Printemps — Simon Rattle, conductor (Berliner Philharmoniker)

Best Opera Recording
Adès: The Tempest  - WINNER
Britten: The Rape Of Lucretia
Kleiberg: David & Bathsheba
Vinci: Artaserse
Wagner: Der Ring Des Nibelungen

Best Choral Performance
Berlioz: Grande Messe Des Morts — Colin Davis, conductor (Barry Banks; London Symphony Orchestra; London Philharmonic Choir & London Symphony Chorus)
Palestrina: Volume 3 — Harry Christophers, conductor (The Sixteen)
Parry: Works For Chorus & Orchestra — Neeme Järvi, conductor; Adrian Partington, chorus master (Amanda Roocroft; BBC National Orchestra Of Wales; BBC National Chorus Of Wales)
Pärt: Adam’s Lament — Tõnu Kaljuste, conductor (Tui Hirv & Rainer Vilu; Estonian Philharmonic Chamber Choir; Sinfonietta Riga & Tallinn Chamber Orchestra; Latvian Radio Choir & Vox Clamantis) - WINNER
Whitbourn: Annelies — James Jordan, conductor (Ariana Zukerman; The Lincoln Trio; Westminster Williamson Voices)

Best Chamber Music/Small Ensemble Performance
Beethoven: Violin Sonatas — Leonidas Kavakos & Enrico Pace
Cage: The 10,000 Things — Vicki Ray, William Winant, Aron Kallay & Tom Peters
Duo — Hélène Grimaud & Sol Gabetta
Roomful Of Teeth — Brad Wells & Roomful Of Teeth - WINNER
Times Go By Turns — New York Polyphony

Best Classical Instrumental Solo
Bartók, Eötvös & Ligeti — Patricia Kopatchinskaja; Peter Eötvös, conductor (Ensemble Modern & Frankfurt Radio Symphony Orchestra)
Corigliano: Conjurer – Concerto For Percussionist & String Orchestra — Evelyn Glennie; David Alan Miller, conductor (Albany Symphony) - WINNER
The Edge Of Light — Gloria Cheng (Calder Quartet)
Lindberg: Piano Concerto No. 2 — Yefim Bronfman; Alan Gilbert, conductor (New York Philharmonic)
Salonen: Violin Concerto; Nyx — Leila Josefowicz; Esa-Pekka Salonen, conductor (Finnish Radio Symphony Orchestra)
Schubert: Piano Sonatas D. 845 & D. 960 — Maria João Pires

Best Classical Vocal Solo
Drama Queens — Joyce DiDonato (Alan Curtis; Il Complesso Barocco)
Mission — Cecilia Bartoli (Diego Fasolis; Philippe Jaroussky; I Barocchisti)
Schubert: Winterreise — Christoph Prégardien (Michael Gees)
Wagner — Jonas Kaufmann (Donald Runnicles; Markus Brück; Chor Der Deutschen Oper Berlin; Orchester Der Deutschen Oper Berlin)
Winter Morning Walks — Dawn Upshaw (Maria Schneider; Jay Anderson, Frank Kimbrough & Scott Robinson; Australian Chamber Orchestra & St. Paul Chamber Orchestra) – WINNER

Best Classical Compendium
Hindemith: Violinkonzert; Symphonic Metamorphosis; Konzertmusik — Christoph Eschenbach, conductor- WINNER
Holmboe: Concertos — Dima Slobodeniouk, conductor; Preben Iwan, producer
Tabakova: String Paths — Maxim Rysanov; Manfred Eicher, producer

Best Contemporary Classical Composition
Lindberg, Magnus: Piano Concerto No. 2 — Magnus Lindberg, composer
Pärt, Arvo: Adam’s Lament — Arvo Pärt, composer
Salonen, Esa-Pekka: Violin Concerto — Esa-Pekka Salonen, composer
Schneider, Maria: Winter Morning Walks — Maria Schneider, composer  -WINNER
Shaw, Caroline: Partita For 8 Voices — Caroline Shaw, composer (Brad Wells & Roomful Of Teeth)

 

MUSIC VIDEO/FILM

Best Music Video
Safe And Sound — Capital Cities (Grady Hall, video director; Buddy Enright, video producer)
Picasso Baby: A Performance Art Film — Jay Z (Mark Romanek, video director; Shawn Carter & Aristides McGarry, video producers)
Can’t Hold Us — Macklemore & Ryan Lewis Featuring Ray Dalton (Jon Jon Augustavo, Jason Koenig & Ryan Lewis, video directors; Tricia Davis, Honna Kimmerer & Jenny Koenig, video producers)
Suit & Tie — Justin Timberlake Featuring Jay Z (David Fincher, video director; Timory King, video producer) – WINNER
I’m Shakin’ — Jack White (Dori Oskowitz, video director; Raquel Costello, video producer)

Best Music Film
Live 2012 — Coldplay (Paul Dugdale, video director; Jim Parsons, video producer)
¡Cuatro! — Green Day (Tim Wheeler, video director; Tim Lynch, video producer)
I’m In I’m Out And I’m Gone: The Making Of Get Up! — Ben Harper With Charlie Musselwhite (Danny Clinch, video director; Ben Harper, video producer)
Live Kisses — Paul McCartney (Jonas Akerlund, video director; Violaine Etienne, Aron Levine & Scott Rodger, video producers) – WINNER
The Road To Red Rocks — Mumford & Sons (Nicolas Jack Davies & Frederick Scott, video directors; Dan Bowen, video producer)